Om forfatteren

Stubberne - Henrik og Helle Stub

Lektorer i astronomi, fysik og matematik

Henrik og Helle Stub

Vi er begge uddannet på Københavns Universitet i astronomi, fysik og matematik.

Vi er erfarne gymnasielærere med mange år som undervisere på Middelfart og senere Nordfyns Gymnasium.

I snart 50 år har vi desuden beskæftiget os med at formidle astronomi og rumfart gennem radio, fjernsyn, bøger og foredrag og kurser - herunder på Folkeuniversitetet.

Desuden har vi været freelance-medarbejdere på Illustreret Videnskab i perioden 1984-2012.

Vi har modtaget Tycho Brahe medaljen i 2008 fra Tycho Brahe Planetarium i København og 'European Science Writers Award' i 2014.

Vi afholder med mellemrum folkeuniversitetskurser i astronomi og rumfart, bl.a. baseret på vor bog 'Det levende Univers'.

Voyager: Historiens største opdagelsesrejse begyndte for 40 år siden

For 40 år siden blev rumsonderne Voyager 1 og 2 opsendt, og på bare 12 år fløj de forbi de fire store planeter i det ydre solsystem, Jupiter, Saturn, Uranus og Neptun. Begge rumsonder virker stadig og sender data til Jorden, selv om de nu er langt uden for Plutos bane.

planeter solsystem Voyager 2 NASA JPL rumfart mission

Denne lille planetmontage er sat sammen af billeder, Voyager 2 har taget under sin rejse til det ydre solsystem. Samtidig er det de fire planeter, som det var formålet med missionen at 'besøge'. (Foto: NASA/JPL)

Annonce:

\ Fra arkivet

Det bedste fra arkivet

Gå på opdagelse i mere end 35.000 artikler.

Søg i arkivet

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts