Om forfatteren

Asbjørn Mølgaard Sørensen

Journalist

Jeg er uddannet journalist ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole i år 2015, hvor jeg vandt E.N. Ritzaus mindelegat for min bachelor om vaccinationsmodstand. Jeg har derudover taget en bachelor i filosofi ved Københavns Universitet.Jeg er tidligere praktikant på Videnskab.dk, og jeg har derfor været i huset mere eller mindre siden 2013 - lige med undtagelse af seks mellemliggende måneder som praktikant hos Røde Kors. I den tid kommer man vidt omkring på Videnskab.dk, og mit stofområde favner derfor bredt - alt fra kunstig intelligens til hulemalerier bliver dækket.
Jeg er desuden medvært for hjernepodcasten Brainstorm - en podcast støttet af Lundbeckfonden.I løbet af min tid hos Videnskab.dk har jeg også stået for styringen af vores kanaler på de sociale medier. Deruodver har jeg tidligere hjulpet med at redigere og sende artikler til vores partnere.

Pilot banker kunstig intelligens i droneræs

Menneske 1, kunstig intelligens 0. Menneskelig pilot tæver med nød og næppe drone i kamp på indendørs forhindringsbane.

Den professionelle dronepilot Ken Loo flyver ræs mod forskernes robot-droner. (Video: NASA Jet Propulsion Lab)

En illustration af retsmedicinske beviser, herunder en fotokontur af et gerningssted, DNA-bogstaver, et forstørrelsesglas, en kugle, fingeraftryk og blå skoaftryk på en grå baggrund.

Disse DNA-metoder bruger politiet til at opklare gamle forbrydelser

Krigs-dronernes vilde udvikling i Ukraine: De har ændret krigens spilleregler for altid

Et sort håndvåben er forbundet til en sort videospilcontroller med et kabel, der er placeret på en lilla baggrund med et orange skær omkring objekterne.

Du bliver (nok) ikke mere voldelig af computerspil

En sort drone med fire propeller opererer under vandet, omgivet af blåt vand.

Studerende fra Aalborg bygger ‘hybrid-drone’: Flyver både over jorden og under vandet

Annonce: