Om forfatteren

Ida Eriksen

Journalist

Jeg er journaliststuderende fra RUC og i praktik hos videnskab.dk i et år frem.
Jeg har tidligere arbejdet på bladet 'Hallo' i Holbæk, hvor jeg skrev om det lokale kulturliv i byen.
Herefter har jeg prøvet den hurtige nyhedsproduktion i en minipraktik hos bt.dk.
Mit andet fag på RUC er Kultur og Sprogmødestudier, hvor jeg har opnået indsigt i emner som etnicitet, køn og magtstrukturer i samfundet.
Jeg er interesseret i at formidle videnskabelige emner på spændende og læsevenlige måder, og belyse de væsentlige tendenser i samfundet.

Er en tur til Månen i 2018 realistisk?

Det er 45 år siden, at en bemandet mission sidst rejste til Månen. Men nu ønsker både Donald Trump og Elon Musk i 2018 at sende astronauter til Månen. Målsætningen er risikofyldt, men ikke umulig, mener flere danske rumforskere.

Månerejse 2018 Donald Trump Elon Musk

Den amerikanske rummission Apollo 11 blev den første, der lykkedes med at sende astronauter til Månen. Her ses astronauten Edwin E. Aldrin Jr., der sammen med Neil Armstrong betrådte Månen som de første mennesker nogensinde. Donald Trump og Elon Musk vil nu gentage succesen med en ny mission. (Foto: NASA/JPL).  

Annonce:

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts