Om forfatteren

Forskerne Formidler

Forskerne Formidler

Videnskab.dk udgiver både artikler skrevet af journalister og forskere. Når forskere står bag, er artiklerne mærket op som 'Forskerne Formidler'.

Er du forsker, og vil du gerne formidle populært til den brede befolkning, kan du også blive skribent.

Forskerartikler bliver udgivet takket være økonomisk støtte fra: Lundbeckfonden, Novo Nordisk Fonden, TrygFonden, LEO Fondet og Augustinus Fonden.

Videnskab.dk's redaktion prioriterer indholdet og styrer de redaktionelle processer uafhængigt af fondene.

Parforhold: Skal vi ligne hinanden, eller er forskelle en styrke?

»Ægte samhørighed handler ikke om at være ens, men om evnen til at navigere i forskellene og se dem som en ressource«, skriver hjerneforsker.

En mand i et hvidt jakkesæt og en kvinde i en beige kjole står udendørs på en sti med træer, kigger op og smiler legende til hinanden omgivet af frodigt grønt.

Mette og Thomas fra DR-serien ’Gift ved første blik’ har - ligesom de øvrige par i serien - mange ligheder, hvilket programmet fremhæver som den bærende grund til, at de er blevet matchet. Men hjerneforsker argumenterer for, at forskelle faktisk kan være en fordel. (Foto: Brian Lichtenstein)

Annonce: