Om forfatteren

Marie Barse

Journalist

Skriv til mig hvis du har en idé til en historie mb@videnskab.dk. Måske har du hørt om noget ny spændende forskning, som vi bør skrive om.
Eller du har tænkt over en problemstilling eller har en undren, som du godt vil se forskningens mulige svar på.
Ud over at være skrivende journalist er jeg redaktør på vores store tema om forskning i interventioner.
Jeg er desuden tilknyttet Videnskab.dk's Center for Faglig Formidling, hvor jeg laver podcast i samarbejde med vores forskellige samarbejdspartnere, løser skriftlige kommunikationsopgaver og afholder kurser i forskningsformidling og kritisk videnskabsjournalistik.

Nyt firma vil bruge 95 millioner kroner på at skabe mammut-agtig elefant

Danske forskere er dog skeptiske overfor projektet.

Mammut genskabe George Church Harvard Colossal DNA elefant

Forskerne vil angiveligt klippe gener for lang pels, større fedtlag, små ører og store stødtænder ind i elefantgenom og på den måde skabe en elefant, som ligner en mammut. (Illustration: Shutterstock)

Annonce:

\ Fra arkivet

Det bedste fra arkivet

Gå på opdagelse i mere end 35.000 artikler.

Søg i arkivet

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts