Om forfatteren

Carol A. Adams

Professor i revision ved Dunham University, Storbritannien

Tamara May

Psykolog og seniorforsker, Monash University i Australien

Forskerne Formidler

Forskerne Formidler

Videnskab.dk udgiver både artikler skrevet af journalister og forskere. Når forskere står bag, er artiklerne mærket op som 'Forskerne Formidler'.

Er du forsker, og vil du gerne formidle populært til den brede befolkning, kan du også blive skribent.

Forskerartikler bliver udgivet takket være økonomisk støtte fra: Lundbeckfonden, Novo Nordisk Fonden, TrygFonden, LEO Fondet og Augustinus Fonden.

Videnskab.dk's redaktion prioriterer indholdet og styrer de redaktionelle processer uafhængigt af fondene.

Autisme er stadig underdiagnosticeret i piger og kvinder

Piger med autisme har brug for støtte til at forstå sociale situationer og kan ende som mobbeofre eller blive udsat for andre traumatiske oplevelser, skriver forskere.

autisme i piger tegn diagnose underprioriteret forskning

Hver gang en pige får en autisme-diagnose, er der tre drenge, der gør det samme, og piger diagnosticeres ofte senere end drenge og får samtidig senere den støtte, de har brug for. (Foto: Shutterstock)

Annonce: