Om forfatteren

Frederik Guy Hoff Sonne

Journalist

Frederik Guy Hoff Sonne

Journalist på Videnskab.dk. Skriver om alt. Men hjertet banker især for humaniora, samfundsvidenskab og teknologi. 

Kristian Højgaard Nielsen

Video-journalist

Kristian Højgaard Nielsen

Jeg er uddannet journalist fra Syddansk Universitet, og jeg brænder for at lave videoer, som kombinerer grundig research med fascination og underholdningsværdi. Det behøver ikke at være kedeligt at blive klogere.

Dødsdom: Den sensationelle superleder LK-99 har »0 procents chance« for at være sand

Et koreansk studie har henover sommeren taget internettet med storm. Forskerne bag påstod, at de havde udviklet en superleder kaldet LK-99, der kunne revolutionere vores verden.

Den påståede superleder, LK-99, tog verden med storm. Men hvad i alverden gør en leder - super? Se med og find ud af, hvorfor LK-99 var så hypet, , og hvorfor det ikke er helt lige så hypet længere.

Et lille iransk flag markerer et sted på et kort over Iran med ordene "Irans atomprogram" med fede bogstaver på tværs af billedet. Fokus fremhæver Irans placering og emnet for dets atomprogram.

Derfor er Irans atomanlæg så farlige

au-foulum-bione_57240736_

Gennembrud i fusionsenergi og flere bælgfrugter på tallerkenen

au-foulum-bione_57240736.

Nedbrydeligt sugerør er opfundet, og forskere finder løsning til forurenet storby

fusionsenergi

Ny »milepæl« inden for fusionsenergi, og røntgenteknologi skal forbedre fødevarer

Annonce: