Om forfatteren

Catherine Jex

Redaktør af ScienceNordic

Jeg er videnskabsjournalist med speciale i geovidenskab og klimaændringer.
Før jeg blev journalist var jeg paleoklimatolog med 10 års erfaring i forskning inden for fortidens klima. Jeg var specielt interesseret i at indsamle data over regnfald, temperatur og atmosfæriske trykfelter ved hjælp af stalagmitter fra grotter.
 
Jeg har også dyppet mine tæer i grundvandsforskning i et forsøg på at forstå, hvordan vand bevæger sig og er opmagasineret i undergrunden.
Jeg er en passioneret fan af videnskab generelt og specielt i at kommunikere de spændende historier, som forskere er nødt til at fortælle - både til deres forskerkollegaer og til et bredere publikum. 

Klimaændringer og intensivt landbrug skyld i Europas svindende fuglebestand

Europas fuglebestande både nyder godt af og lider under de stigende temperaturer. Samtidig er intensive dyrkningsformer skyld i, at mange populationer hastigt svinder ind.

Et kæmpe netværk af ivrige fugleobservatører fra hele Europa har hjulpet forskerne med at stykke sammen, hvordan fuglene reagerer på både klimaforandringerne og intensivt landbrug. Gråsisken her har det ikke godt med de stigende temperaturer. (Foto: David Dillon/Bird Life International)

Annonce: