For første gang i 11 år har en dansker vundet en pris ved fotokonkurrencen Wildlife Photographer of the Year.
Mogens Trolle, der er dyrefotograf og zoolog og ansat ved Statens Naturhistoriske Museum, vandt i kategorien ‘Animal Portraits’ (Dyreportrætter red) med sit portræt af en næseabe.
»Det er fantastisk! Som dyrefotograf er det noget af det største at vinde en pris for en kategori i Wildlife Photographer of the Year,« fortæller Mogens Trolle til Videnskab.dk.
Videnskab.dk har for nyligt præsenteret nogle af de sjoveste billeder, der var med som finalister i årest konkurrence – se dem i artiklen Årets vildeste naturbilleder: Krokodillefar med 100 unger på ryggen er blandt finalisterne.
Aber ligner mennesker og omvendt
I over seks år har Mogens Trolle rejst rundt i Asien og Afrika og taget omkring 40.000 portrætter af primater i jungler og på bjerge.
Prisen er en kulmination på et årelangt arbejde med hans fotoprojekt ‘Primate Eye Contact’.
»I 2013 brugte jeg et helt år i det sydlige Afrika på at fotografere dyr. Her blev jeg mere og mere interesseret i at komme helt tæt på dyrene, så jeg kunne se dem i øjnene og se alle deres ansigtsudtryk.«
Mogens Trolle har arbejdet med dyr i over 25 år og har en baggrund som zoolog og forsker i pattedyr, og han følte, at det at tage close-up-portrætter var et naturligt skridt i retning af at komme endnu tættere på dyrene og se dem som individer, man kan relatere til.
»Jeg vil med mine billeder gerne vise aberne som individer med følelser, intelligens og personlighed, der ikke er så langt fra, hvad vi kender fra os selv.«
\ Om Wildlife Photographer of the Year
Wildlife Photographer of the Year-konkurrencen startede i 1965 med 3 kategorier og blev oprettet af BBC Wildlife Magazine.
I dag består konkurrencen af 13 priser, hvor en international jury gennemgår næsten 50.000 billeder indsendt af naturfotografer fra mere end 86 forskellige lande.
Mogens Trolles foto blev nummer 1 ud af 8.000
Efter at have gennemset over 8.000 billeder i kategorien ‘Dyreportrætter’, har komitéen valgt billedet af næseaben med lukkede øjne.
Udover at have fået komitéens anerkendelse fortæller Mogens Trolle, at mange andre mennesker har kontaktet ham og har bidt mærke i, ‘hvor menneskelig aben ser ud’.
»Vi mennesker er jo lidt egocentriske og kigger altid efter os selv i andre væsner. Man ved ikke, hvad der foregår inde bag næseabens øjne, men man forestiller sig nærmest, at den mediterer,« siger han.
»Mange tænker på aber som vilde, urolige dyr, der altid drøner rundt, men med mine billeder kan jeg godt lide at finde de rolige øjeblikke, hvor aberne viser en mere fredfyldt, sensitiv side. Her føler jeg, at der kan opstå en fornemmelse af, at mennesket og aben er tæt på hinanden, og jeg tror, at det appellerer til folk,« fortæller Mogens Trolle.
Med prisen håber Mogens Trolle på, at han kan få flere mennesker til at værdsætte næseaben, og at det samtidig bliver en lejlighed til at fortælle om truslerne mod den unikke art, der er truet.
Huntiger bliver årets vinderfoto
Ligesom næseaben er motivet på vinderen af årets hovedpris ligeledes en truet dyreart.

»Jeg havde spået, at vinderen ville blive billedet af den sibiriske huntiger. Det kan noget særligt,« mener Mogens Trolle og fortsætter:
»Du er i en sibirisk skov med et ekstremt sjældent dyr, der lever i et kæmpestort territorium. Det er nærmest umuligt at finde tigeren i naturen. En ting er at tage et billede af en tiger, der går gennem en fotofælde. Det er der mange, der har gjort før. Men det er særligt, at fotografen fanger et øjeblik, hvor tigeren gnubber sig op ad træet«.
»Der er et meget flot lys, hvor der kommer solstråler ind gennem skoven. Der er en helt magisk stemning, der fanger et truet dyr stå og omfavne et træ. Kombinationen af scenen og dens adfærd, kan noget særligt,« roser Mogens Trolle.

Se fotoudstilling med Mogens Trolles foto i København
Ifølge Mogens Trolle er der i konkurrencen Wildlife Photographer of the Year kommet et større fokus på truslerne mod verdens dyr i de senere år.
»Vi fotografer skal ikke kun tage flotte billeder, og fortælle historier om, hvor spændende dyr er. Vi bliver også nødt til at formidle om de trusler, dyrene står over for.«
Fra 4. december åbner Statens Naturhistoriske Museum i København op for en udstilling med 99 billeder, hvor Mogens Trolles fotografi er iblandt. Udstillingen løber frem til den 9. maj næste år.