Danmarks Grundforskningsfonds fotokonkurrence 2019 hylder det gode videnskabsfoto, og konkurrencen er en god mulighed for at få formidlet sin forskning vidt og bredt.
Sidste tilmeldingsfrist er fredag 1. februar. Se, hvordan du deltager, i boksen.
\ Sådan deltager du
Forskere kan indsende billeder til fotokonkurrencen fra nu og frem til fredag 1. februar 2019.
Billederne sendes til Danmarks Grundforskningsfond photocompetition@dg.dk.
Læs mere om konkurrencen her på fondens hjemmeside.
Konkurrencen blev lanceret sidste år. Målet er at udbrede budskabet om, hvordan videnskabelige fremskridt hver dag skaber ny viden og udvikler verden omkring os.
»Et videnskabsfoto kan være en brobygning til folk, der normalt ikke ville læse sig ind på emnet, men gennem et foto bliver nysgerrige,« fortæller Christine Buhl Andersen, direktør på Ny Carlsberg Glyptoteket og medlem af dommerpanelet i Danmarks Grundforskningsfonds fotokonkurrence 2019.
Dommerpanelet består også af Louise Wolthers, forskningsansvarlig/kurator ved Hasselbladstiftelsen og Minik Rosing, professor Statens Naturhistoriske Museum, medlem af DG’s bestyrelse og Louisianas bestyrelse.
Få inspiration: Se andres bidrag
I år er det allerede blevet til flere bidrag. Blandt andet dette foto fra Peter Hansen, lektor og centerleder ved Center for Partikelfysik:

Om du forsker i partikelfysik, robotter, klimaet eller noget helt fjerde er helt underordnet, så længe fotografiet kan skære alt det komplicerede fra og gøre forskningen vedkommende med det samme, fortæller Minik Rosing.
»Et godt videnskabsfoto sætter mig i forbindelse med forskningen, uden det sker gennem en masse ord eller forklaringer. Det er noget, hvor jeg får en fornemmelse af, hvad det er, personen gerne vil, og hvad det er, der optager og fascinerer vedkommende,« forklarer han.
LÆS OGSÅ: Hvad er grundforskning?
Jonas S. Neergaard Nielsen, der forsker i lyspartikler ved DTU, lykkedes netop med dette og løb med førstepladsen i sidste års konkurrence med et fascinerende foto af sit arbejde.

Videnskab.dk er mediepartner på fotokonkurrencen. Det indebærer, at Videnskab.dk følger den tæt og løbende vil bringe billeder herfra.
Du kan læse mere om konkurrencen på fondens hjemmeside.
LÆS OGSÅ: De største opdagelser får vi fra grundforskningen
LÆS OGSÅ: Videnskab.dk går i kødet på grundforskning






























