Om forfatteren

Tina Ibsen

Astrofysiker og professionel formidler af astronomi og rumfart

Tina Ibsen er uddannet astrofysiker fra Niels Bohr Instituttet, Københavns Universitet og har været en del af det europæiske forskningsprojekt COMESEP, hvor hun særligt har kigget på solstormes bevægelse gennem solsystemet.
Fra 2013 til 2019 var hun ansat på Tycho Brahe Planetarium som leder for videnskab og formidlingsafdelingen.Tina har altid været fascineret af rummet og synes, at det er fantastisk, at man i astronomien kan stille de store spørgsmål.
Hvor kommer vi fra? Hvad vil der ske med universet i fremtiden? Og findes der andre ligesom os derude?

Se et soludbrud helt tæt på

IRIS-rumsonden, der observerer Solen i stor detalje, viser et soludbrud, som du aldrig har set det før. Danske forskere har været med til at udvikle teknologien til IRIS.

En lysende stjerne i midten af en farverig tåge med glødende røde, blå og hvide skyer, omgivet af utallige små stjerner spredt ud over den mørke rumbaggrund.

Universets historie: Fra Big Bang til vores solsystem 

Se eller gense astronauterne lande efter rejsen til Månen

Fire astronauter i lysende orange rumdragter poserer til et formelt portræt mod en mørk baggrund. To sidder og holder hjelme, og to står bag dem. Rumdragterne er forsynet med NASA- og flagmærker.

Se eller gense opsendelsen: Fire astronauter er på vej til Månen

En stor asteroide kommer ind i Jordens atmosfære, gløder med intens varme og forårsager et kraftigt nedslag, når den nærmer sig planetens overflade fra rummet, hvor sollyset er synligt ovenover.

Skal vi male asteroider hvide for at overleve trusler fra rummet?

Annonce: