Om forfatteren

Johan Gudmandsen

Journalist

Johan Gudmandsen

Før jeg var fast journalist på Videnskab.dk, har jeg blandt andet slået mine folder som pressemedarbejder på Christiansborg og som nyhedsjournalist på Den Uafhængige.

Jeg har skrevet om en kæmpe vifte af forskellige emner. Biologi, svampe, rummet og forskningsformidling blandt andet. Særligt holder jeg af at skrive om den nyeste forskning om den forhistoriske verden, livets oprindelse, rummet og evolution.

Ny forskning viser

Ny forskning viser

Nuancer, perspektiv og stærke, uafhængige kilder kendetegner Videnskab.dk's artikler i genren 'Ny forskning viser'. Læs om vores journalistiske metoder her.

I artikler med mærkatet 'Ny forskning viser' bestræber vores journalister sig på at formidle spændende, videnskabelige nybrud, så alle kan læse med.

Vi går nysgerrigt og kritisk til værks. Vi undersøger studiets metode, og vi gør usikkerheder og forbehold helt tydelige.

Som noget særligt har vi en regel om, at vi ikke nøjes med at høre fra de forskere, der står bag det nye studie.

Vi interviewer også altid videnskabsfolk, som er specialister på feltet, men som ikke selv er involverede i det konkrete forskningsprojekt.

På den måde kan vi bibringe uafhængige vurderinger af studiets betydning, og hvordan det passer med anden forskning på området.

Og alle de forskere, vi interviewer, fakta- og citattjekker vores artikler.

Vil du vide mere? Så læs...:

Smukke mennesker får forlommer: 5 grunde til, at det ignoreres

Udseende påvirker alt fra job til kærlighed, men vi ser sjældent forskelsbehandling på udseende som et problem. I et nyt studie har en forsker forsøgt at forklare hvorfor.

Skuespiller Jacob Elordi

Flotte mennesker, som skuespiller Jacob Elordi, der ses på fotoet her, har det generelt nemmere i livet end mindre attraktive personer. Det mener en filosof er problem, som vi bør tale mere om. (Foto: Shutterstock)

Annonce: