Opdatering 5. juni kl. 17.01: Endelig fungerede teknikken som planlagt, og Starliner blev opsendt præcis kl. 16.52. Rumfartøjet er nu i rummet og præsterer som ventet, og de to astronauter ombord er dermed på vej op til Den Internationale Rumstation. Rejsen tager lidt over 25 timer, og ankomsten er planlagt til torsdag aften omkring kl. 18.15 dansk tid.
Oprindelig artikel fra før opsendelsen:
Efter års forsinkelse krydser rumfartsentusiaster endnu engang fingrene lørdag aften dansk tid.
Ifølge planen skal det spritnye rumfartøj Starliner, som er bygget af det amerikanske firma Boeing, nemlig sendes afsted på sin allerførste rejse ud i rummet med mennesker ombord.
Opsendelsen er planlagt til klokken 16.52 dansk tid onsdag 5. juni, og du kan følge opsendelsen live i videoen ovenfor i denne artikel.
De to erfarne NASA-astronauter, som skal udføre testflyvningen, er Sunita Williams og Barry Wilmore.
»Der er altid en risiko forbundet med rumfart, og her er astronauterne testpiloter på et fartøj, som endnu ikke er godkendt til brug. Så de ved godt, at der er en vis risiko for at dø,« har astrofysiker og chefkonsulent ved DTU Space Michael Linden-Vørnle tidligere udtalt til Videnskab.dk.
Virksomheden Boeing har tidligere beregnet astronauternes risiko for at dø ved testflyvningen til at være 1:195, hvilket svarer til 0,51 procents risiko for en dødsulykke.
Lækage af helium
Opsendelsen af Starliner er blevet udsat flere gange på det seneste.
7. maj 2024 sad de to astronauter også parate i Starliner-rumkapslen, men cirka to timer før den planlagte opsendelse opdagede man et problem med en trykventil på løfteraketten og udsatte testflyvningen.
Ifølge NASA har efterfølgende analyser desuden identificeret en mindre lækage af helium fra rumkapslens servicemodul.
En talsmand fra den amerikanske rumfartsorganisation NASA fortæller, at lækagen ikke medfører nogen bekymring for astronauternes sikkerhed. Den næsten månedlange udsættelse af opsendelsen skyldtes netop, at man ville være sikker på, hvad konsekvenserne af lækagen var, lyder det.
»Vi var nødt til at tage os tid til at arbejde gennem denne analyse og forstå heliumlækagen og forstå konsekvenserne af den,« udtaler Steve Stich, manager for NASA’s kommercielle program for bemandet flyvning ifølge mediet Spaceflight Now.

Den 1. juni forsøgte man igen, men endnu engang blev opsendelsen droppet - denne gang da nedtællingen nåede helt ned på 3 minutter og 50 sekunder.
Problemet var fejl i en af de computere, som er med til at styre, at alle trinene i opsendelsen sker korrekt. Da computeren ikke virkede, var de nødt til at udskyde opsendelsen, forklarede NASA.
Ulykkesfuglen Starliner
Det kommende forsøg på opsendelse af Starliner vil endnu engang ske med en løfteraket af typen Atlas V fra Cape Canaveral Space Force Station i Florida, USA.
De to astronauter skal efter planen flyve med Starliner op til Den Internationale Rumstation, ISS.
De seneste år har rumskibet kaldet Dragon fra firmaet SpaceX været det eneste, der kunne sende astronauter op til rumstationen fra USA. NASA’s plan er derfor, at Boeings nye Starliner-rumskib skal kunne supplere Dragon.
Starliner er imidlertid blevet flere år forsinket og har været ramt af en lang række uheld – det kan du blive meget klogere på i artiklen Derfor krydser NASA fingre for, at ulykkesfuglen Starliner kommer på flyvetur i rummet.
Her kan du blandt andet også læse om forskelle og ligheder mellem de to rumskibe Dragon og Starliner.
Denne artikel blev oprindeligt bragt 31. maj. Artiklen er opdateret med det nye opsendelsestidspunkt 5. juni.
































