Om forfatteren

Jonas Salomonsen

Redaktionschef

Jonas Salomonsen

Som redaktionschef beslutter jeg sammen med den øvrige redaktion, hvad Videnskab.dk skal skrive om. Hvis du ligger inde med et tip om en god historie om forskning, eller hvis du savner grundige artikler om et bestemt emne, kan du kontakte os på redaktion@videnskab.dk.

Frys en øl på to sekunder

BAR-TRICK: Med en smule forberedelse kan man overraske selv den mest erfarne festgænger ved at fryse en øl til is i løbet af bare to sekunder. Se hvordan på video, og læs her, hvorfor tricket virker.

Se tricket her. (Video: Videnskab.dk/Experimentarium Web-TV)

En stor asteroide kommer ind i Jordens atmosfære, gløder med intens varme og forårsager et kraftigt nedslag, når den nærmer sig planetens overflade fra rummet, hvor sollyset er synligt ovenover.

Skal vi male asteroider hvide for at overleve trusler fra rummet?

En 3D-renderet orange bakteriofagvirus med et geometrisk hoved og spinkle ben er vist på en blå overflade mod en grøn, uskarp, mikroskopisk baggrund.

Sådan kan virusser blive et nyt våben mod resistente bakterier

En gruppe grønne stavformede bakterier under et mikroskop, hvor en bakterie er fremhævet i orange og skiller sig ud fra resten

Sundhedskrisen, du måske ikke kender til

Et bundt friske dildurter står i flammer på en lyserød baggrund. Teksten Spis [d]ild? står i hvidt til venstre for den brændende dild.

Videoen her giver svar på ikonisk sketch: Kan man brænde sig på dild?

Annonce: