Om forfatteren

Lise Brix

Journalist

Lise Brix

Journalist på Videnskab.dk siden 2013. Initiativtager og primus motor på udviklingen af Videnskab.dk's prisvindende guide til videnskabsjournalistik. Underviser desuden i formidling for forskere og videnskabsjournalistik for journalister.

Giftige alger kan være på vej mod danske badestrande

Satellitbilleder viser, at der netop nu er ved at ske en opblomstring af de giftige blågrønalger i Østersøen. Hvis vejret fortsætter som nu, kan det komme til at gå ud over det danske badevand, siger forsker.

Billedet her er fra den 9. juli og er dannet på baggrund af data fra satellitter, som overvåger Østersøen. Den orange farve indikerer overfladesamlinger af blågrønalger, mens den gule farve viser, hvor der er risiko for overfladesamlinger af blågrønalger. (Illustration hentet fra Sveriges meteorologiske institut SMHI)

Annonce: