KORT NYT FRA DANMARK:
Er det en god idé at tage kæresten under armen og få foretaget et årligt rutinetjek af parforholdet? Det vil forskere fra Aarhus Universitet gerne finde ud af, skriver universitetet i en pressemeddelelse.
Et nyt forsøg skal undersøge, om parforholdet kan styrkes ved at gå til en årlig undersøgelse hos en psykolog eller par-tjek vejleder. Studier fra USA peger på kortsigtede positive effekter ved besøgene, og nu skal effekten måles på dansk grund.
Omkring 40 procent af alle danske ægteskaber ender i skilsmisse, hvilket understreger vigtigheden af forebyggende tiltag – spørgsmålet er bare, i hvilken grad, det kan lade sig gøre at forebygge, og hvordan man gør det, skriver Aarhus Universitet.
»Parterapi er ofte noget, folk går til som en sidste løsning, inden de går fra hinanden. Forsøget her skal finde frem til, om et årligt partjek er en god idé. Hvis effekten er positiv, kan man forestille sig at denne slags tilbud kan vinde indpas på lige fod med et årligt tjek hos tandlægen,« fortæller forsker Tea Trillingsgaard i pressemeddelelsen. Hun er initiativtager til forsøget og postdoc i udviklingspsykologi ved Aarhus Universitet.
»Vi forventer, at et årligt partjek i vil kunne bremse den utilfredshed, som folk i parforhold – som gennemsnit betragtet – oplever mere og mere af, som årene går. Vi forventer også, at kunne måle effekten i kraft af færre skilsmisser,« siger Tea Trillingsgaard.
Rekrutteringen af forsøgspersoner i Aarhus er allerede begyndt. Interesserede kan læse mere på Par-tjek.dk. Det endelige resultat af forsøget forventes at være klar i 2015.
Læs også:
Derfor gør kærlighed dig uovervindelig
Vi behandler folk anderledes, hvis de har kærester
Skilsmisse sætter sig spor i flere generationer
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ks