Om forfatteren

Agnes Amanda Vesth Rasmussen

Redaktionsassistent

Jeg er redaktionel alt-mulig-kvinde. Det er blandt andet mig, der skriver, hvad Andre Skriver om stort og småt. Jeg skriver også artikler, om finurlige ting der dukker op i forskningens verden. Mest af alt laver jeg quizzer.
Jeg studerer journalistik og medicinalbiologi på Roskilde Universitet, og er i gang med at færdiggøre min kandidat.
Jeg har arbejdet på Videnskab.dk siden januar 2016.
 

Børn anmelder bog om kvantefysik: »Jeg kom bare til at tænke på kager og kakao«

Kvantefysik kan være svært nok at forstå for voksne, men nu har meget ambitiøse forskere forsøgt at hive den komplicerede videnskab ned i børnehøjde i en ny bog. Du kan læse børneanmeldernes domme her.

Finn fysik bog børneanmeldere fysik kvantefysik

Vores børneanmelder Victor Brix er ni år og kan godt lide fysik, selvom han ikke har haft det i skolen endnu. Efter at have læst DTU-forskernes børnebog er han stadig ikke sikker på, om han forstår, hvad kvantefysik er. (Foto: Knud Brix)

Annonce: