Om forfatteren

Stine Liv Johansen

Lektor, ph.d., Institut for Kommunikation og Kultur, Aarhus Universitet

Forsker i samspillet mellem medier, teknologi og hverdagslivets praktikker, med særligt fokus på leg.
Hvordan leger man? Dåseskjul er blevet overhalet af computerspil, og teknologi er på alle mulige måder rykket ind i universet af leg og spil, som både børn og voksne tumler rundt i.

Forskerne Formidler

Forskerne Formidler

Videnskab.dk udgiver både artikler skrevet af journalister og forskere. Når forskere står bag, er artiklerne mærket op som 'Forskerne Formidler'.

Er du forsker, og vil du gerne formidle populært til den brede befolkning, kan du også blive skribent.

Forskerartikler bliver udgivet takket være økonomisk støtte fra: Lundbeckfonden, Novo Nordisk Fonden, TrygFonden, LEO Fondet og Augustinus Fonden.

Videnskab.dk's redaktion prioriterer indholdet og styrer de redaktionelle processer uafhængigt af fondene.

Sådan en lille Laban...

boern_unge_laban_magasin_naturen_dyr_insekter_undersoege

Folkene bag onlinemagasinet Laban ønsker at dele verden i al dens mangfoldighed med børn og inspirere dem til selv at gå ud og udforske naturen. Det er et prisværdigt formål og det lykkes langt hen ad vejen. (Foto: Shutterstock)

Annonce: