Om forfatteren

Catherine Jex

Redaktør af ScienceNordic

Jeg er videnskabsjournalist med speciale i geovidenskab og klimaændringer.
Før jeg blev journalist var jeg paleoklimatolog med 10 års erfaring i forskning inden for fortidens klima. Jeg var specielt interesseret i at indsamle data over regnfald, temperatur og atmosfæriske trykfelter ved hjælp af stalagmitter fra grotter.
 
Jeg har også dyppet mine tæer i grundvandsforskning i et forsøg på at forstå, hvordan vand bevæger sig og er opmagasineret i undergrunden.
Jeg er en passioneret fan af videnskab generelt og specielt i at kommunikere de spændende historier, som forskere er nødt til at fortælle - både til deres forskerkollegaer og til et bredere publikum. 

Ateister forstår den fysiske verden bedre end religiøse

Religiøse og overtroiske mennesker forstår og interesserer sig mindre for fysik og matematik end ikke-religiøse personer. De tilskriver også ofte livløse objekter evnen til at tænke og føle.

religion forståelse fysik matematik animisme overtro paranormale overnaturlige fænomener rationel intuitivt

Mennesker med religiøse overbevisninger eller som tror på paranormale og overnaturlige fænomener har mindre videnskabelig viden. De har en tilbøjelighed til at tænke intuitivt i stedet for rationelt og tilskriver ofte følelser og tanker til livløse objekter som sten eller vand. (Foto: Shutterstock)

Annonce:

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts