Arkæologen Melinda King Wetzel troede først, at hun kiggede på et forstenet foster, da en tandlignende genstand blev fundet ved hoften på et skelet i Amarna, Egypten.
Men da udgravningens bioarkæologiske leder så på det, havde hun et andet bud: Det var faktisk en tumor, der havde groet sin egen tand.
Nærmere bestemt mente hun, at der er tale om et såkaldt æggestok-teratom (eller ovarielt teratom).
Teratomer opstår ved, at kimceller (kønsceller, som kroppens andre celler udvikles fra) udvikler sig forkert. Det betyder, at de kan gro tænder, hår, knogler, fedt og så videre i tumoren. Teratomer er også kendt i folkemunde som ‘tvillinger’.
Det unikke fund er kun det femte eksempel nogensinde på et teratom fra oldtiden, ifølge forskningsartiklen, der er udgivet i International Journal of Paleopathology.
Kvinden, der bar rundt på ‘tumortanden’ ved sine æggestokke, var ifølge forskerne 18-21 år gammel, da hun døde midt i det 14. århundrede fvt. nær oldtidsbyen Amarna i Egypten.
Udgravningen - det såkaldte Amarna Project - undersøger ikke-elitære borgeres grave fra perioden. Denne kvinde havde dog flere smykker på sig, end man normalt finder i området.
Et af smykkerne er en ring med fertilitetsguden Bes på, hvilket styrker arkæologernes mistanke om, at kvinden havde et teratom ved æggestokkene. Selvom æggestok-teratomer oftest ikke er livsfarlige, kan de give smerter og nedsat frugtbarhed.
Det er derfor ikke utænkeligt, at Bes skulle beskytte hende mod smerterne fra tumoren og hjælpe hende med at blive gravid.
kv
































