»Du tænker på at sove, kun på at sove.«
Penduler, lydbånd og dybe, monotone stemmer.
Synes du, hypnose er lidt mærkeligt, eller måske ligefrem noget hokus pokus?
Faktisk kan langt de fleste af os bringes i en hypnotisk tilstand.
Og selvom hypnose ikke er en behandling i sig selv, er der evidens for, at det kan afhjælpe alt fra fobier til smerter og PTSD.
Podcast-vært Asbjørn lægger bevidsthed til en omgang hypnose i ugens afsnit af Brainstorm.
\ Om Brainstorm sæson 2
’Brainstorm’ er Videnskab.dk’s ugentlige podcast om hjernen – udkommer fredage.
Brainstorm er støttet af Lundbeckfonden, som er den største private bidragsyder til dansk, offentligt udført hjerneforskning.
Videnskab.dk og Lundbeckfonden deler en ambition om at udbrede viden til alle om hjernen og hjerneforskningen.
Brainstorm kan produceres takket være støtte fra Lundbeckfonden.
Udover podcasts omfatter Brainstorm-projektet også formidling af hjerneviden på Instagram. Find profilen her.
Vores opmærksomhed sættes ud af spil
Vi mennesker går rundt og er meget bevidste om det, der foregår omkring os, og vi reflekterer og analyserer de ting, vi oplever.
Men det ændrer sig i den hypnotiske tilstand, fortæller Bobby Zachariae, som er professor på Psykologisk Institut på Aarhus Universitet, i Brainstorm.
Normalt er vi opmærksomme på to niveauer – den generelle opmærksomhed på det, der sker, og så er vi opmærksomme på vores opmærksomhed.
Det er den tilstand af kontrol, som hypnotisører forsøger at tage os ud af i hypnosen.
Når det lykkes, kan vi i den hypnotiske tilstand glemme ting, vi ellers nemt kan huske, miste evnen til at bevæge kropsdele, og så bliver vi meget lydhøre overfor forslag.
Og ifølge Bobby Zachariae vil vi opleve, at de ting, hypnotisøren får os til at gøre, sker af sig selv, fordi vores normale, observerende jeg sættes ud af spil.
\ Læs mere
Kan du hypnotiseres? Højst sandsynligt
Det er meget forskelligt, hvor hypnotiserbare vi er.
En mindre del af os kan slet ikke hypnotiseres, størstedelen af os er moderat hypnotiserbare, mens en mindre del er meget hypnotiserbare.
Bobby Zachariae fortæller, at vi faktisk ikke ved særligt meget om, hvorfor nogle af os er nemmere at hypnotisere end andre – men tvillingestudier har vist, at hypnotiserbarhed formentlig er arvelig.
De fleste af os er altså hypnotiserbare, og en del vælger at blive hypnotiseret for at komme forskellige problemer til livs. Men forskning tyder på, at det faktisk ikke hypnosen i sig selv, som løser problemerne.
Til gengæld kan hypnose øge effekten af terapi – muligvis fordi vores fokus øges, når vi bliver hypnotiseret.
Og ifølge Bobby Zachariae er der faktisk god evidens for, at hypnose kan hjælpe os af med angst, smerter og fobier.
Det er heldigt, for Asbjørn lider nemlig af flyskræk, og derfor kaster han sig ud i en omgang hypnose i ugens afsnit af Brainstorm.
Lyt med, hvis du også gerne vil høre, hvordan det går!