Om forfatteren

Henrik Bendix

Journalist

Henrik Bendix

Henrik Bendix er freelance videnskabsjournalist med mere end 25 års erfaring med formidling af teknologi og videnskab. Han har også undervist i fysik og astronomi i gymnasiet. Har læst fysik, filosofi og videnskabsteori på Roskilde Universitet.

Spørg Videnskaben

Spørg Videnskaben

Spørg Videnskaben er Videnskab.dk’s læserbrevkasse.

Her kan du stille spørgsmål til forskerne om alskens emner - lige fra sjove bynavne og prutter til kvantecomputere og livets oprindelse. Du kan spørge om alt, men vi elsker især de lidt skøre spørgsmål, der er opstået på baggrund af en nysgerrig undren.

Vi vælger de bedste spørgsmål og kvitterer med en Videnskab.dk-T-shirt.

Indsend dit spørgsmål i formularen herunder, eller send det via mail til: sv@videnskab.dk

Hvad bliver det til med bølgeenergi?

Har man været ude at bade i Vesterhavet, ved man også, at der er masser af energi i bølgerne. Men hvorfor gøres der ikke mere for at tappe denne vedvarende energi? Det får vi et svar på fra en forsker i bølgekraft.

Wave Star bølgekraftværk

Der kom strøm ud af det, når de to store flydere på Wave Stars testanlæg ved Hanstholm bevægede sig op og ned i vandet. (Foto: S. N. Swiatecki)

Annonce: