Om forfatteren

Johanne Uhrenholt Kusnitzoff

Journalist

Jeg er biologinørden. Jeg holder af al videnskab, men foretrækker at skrive om planter, celler, sære dyr, økosystemer, miljø og i virkeligheden alt, hvad der er levende og gerne lidt mærkeligt.
Jeg er journalistpraktikant, og er i gang med at uddanne mig til fuldblods videnskabsjournalist på Roskilde Universitet. Der har jeg to sideløbende fag, så samtidig med Journalistikken studerer jeg også Miljøbiologi, og har derfor tilbragt en del tid iført waders i diverse danske vandløb.
Det har givet et glimrende indblik i forskningens verden, og især lysten til at dele alt det sjove med Videnskab.dk's læsere. 
 
 
 
 

Solcelle-teknologien bakser med fire hovedproblemer

Solceller er yderst lovende som alternativ energi, men der er stadig en række væsentlige problemer, som skal løses, før solcelle-teknologien for alvor kan slå igennem, fortæller forskere.

solceller solenergi solskin

Solceller kan potentielt blive endnu mere udbredt, hvis forskerne løser fire overordnede problemer. (Foto: Shutterstock.com)

Annonce: