Om forfatteren

Johanne Uhrenholt Kusnitzoff

Journalist

Jeg er biologinørden. Jeg holder af al videnskab, men foretrækker at skrive om planter, celler, sære dyr, økosystemer, miljø og i virkeligheden alt, hvad der er levende og gerne lidt mærkeligt.
Jeg er journalistpraktikant, og er i gang med at uddanne mig til fuldblods videnskabsjournalist på Roskilde Universitet. Der har jeg to sideløbende fag, så samtidig med Journalistikken studerer jeg også Miljøbiologi, og har derfor tilbragt en del tid iført waders i diverse danske vandløb.
Det har givet et glimrende indblik i forskningens verden, og især lysten til at dele alt det sjove med Videnskab.dk's læsere. 
 
 
 
 

16.000 skeletter på lager: »Faktisk interesserer vi os ikke for døde her«

En omfattende skeletsamling i Odense fortæller forskerne om menneskets udvikling gennem tiderne. Kom med på en arbejdsdag hos de døde, hvor knæskaller og kæbepartier afslører nyt om fortidens menneskeliv.

Skeletsamling

Skelettet her er fra en mand, der formentlig døde i en ulykke for 800 år siden. Men knoglerne kan afsløre meget mere end det. (Foto: Johanne Kusnitzoff)

Annonce: