Om forfatteren

Jens Urth

Journalist

Jeg har nok set hver eneste dokumentar National Geographic eller BBC har lavet.
Jeg har set alle afsnit af Mythbusters to gange, og kan i bund og grund ikke få nok af videnskab.
Det er især dyr og biologi, der interesserer mig, men jeg kan heller ikke holde mig fra en god teknologihistorie.
Min eneste naturvidenskabelige baggrund er min uddannelse på HTX.
Siden har jeg skrevet som journalist for Frederiksborg Amtsavis i Frederikssund, været webredaktør på Dansk Ungdoms Fællesråd og lavet PR for Huset i Magstræde.

Nanofilmspray kan skade lungerne

Nanofilm-sprayprodukter bliver brugt til at gøre overflader nemmere at rengøre. Ny forskning viser, at det kan være farligt for helbredet at anvende produkterne.

En hånd i silhuet holder en lysende smartphone foran en baggrund med et blå-grønt farveforløb, hvor der i det fjerne ses hvide lydbølger.

Lytter min telefon til mig?

Det sker, når den næste store solstorm rammer Jorden

En illustration af retsmedicinske beviser, herunder en fotokontur af et gerningssted, DNA-bogstaver, et forstørrelsesglas, en kugle, fingeraftryk og blå skoaftryk på en grå baggrund.

Disse DNA-metoder bruger politiet til at opklare gamle forbrydelser

Krigs-dronernes vilde udvikling i Ukraine: De har ændret krigens spilleregler for altid

Annonce: