Om forfatteren

Sedsel Brøndum Lange

Journalist

Jeg har været journalistpraktikant hos Videnskab.dk siden august 2015. I den tid har jeg haft rig mulighed for at udnytte, at Videnskab.dk dækker forskningsverdenen bredt. Det betyder, at jeg både har fortalt om tv-serier, alderdomsforskning og biodiversitet.
Selvom jeg i udgangspunktet er ivrig efter at dække samfunds- og kulturstof, banker mit hjerte også lidt ekstra for biologi og sundhed, som jeg ofte har skrevet om.
Min journalistuddannelse har jeg fra Roskilde Universitet (RUC), hvor jeg desuden studerer Internationale Udviklingsstudier.
I den forbindelse har jeg taget et semester på Statskundskab på Københavns Universitet og et semester med medieteori på Brunel University i London.
Før jeg begyndte hos Videnskab.dk har jeg været kommunikationspraktikant hos Fairtrade Mærket og hos VedvarendeEnergis samarbejdspartner i Kenya.
 

App skaber ro om ADHD-børns sengetid

Når barnet har ADHD, skaber det tit frustrationer for forældrene ved sengetid. Derfor vil forskere nu strukturere børnenes hverdag med en app. De foreløbige resultater ser lovende ud.

Skrigende lille pige med ADHD

Forældre til børn med ADHD gruer ofte for den tid på aftenen, hvor barnet skal puttes. Børnene er ofte urolige og impulsive, og det skaber frustrationer. Den nye app hjælper med at skabe ro og struktur omkring sengetid. (Foto: Shutterstock)

Annonce: