Om forfatteren

Anne Marie Lykkegaard

Journalist

Lise Brix

Journalist

Lise Brix

Journalist på Videnskab.dk siden 2013. Initiativtager og primus motor på udviklingen af Videnskab.dk's prisvindende guide til videnskabsjournalistik. Underviser desuden i formidling for forskere og videnskabsjournalistik for journalister.

Overraskelse: Dansk teleskop opdager asteroide med ringe

Forskere har med hjælp fra et dansk teleskop gjort en overraskende opdagelse: En fjerntliggende asteroide har ringe omkring sig. Hidtil har forskerne kun kendt til ringe omkring store planeter.

Saturns ringe er et af himlens mest spektakulære syn og der er også blevet fundet mindre fremtrædende ringe omkring de andre kæmpeplaneter. Men nu har forskerne for første gang fundet ringe omkring et mindre himmelobjekt - nemlig asteroiden Chariklo. (Illustration af Chariklo: ESO)

Annonce:

\ Fra arkivet

Det bedste fra arkivet

Gå på opdagelse i mere end 35.000 artikler.

Søg i arkivet

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts