Om forfatteren

Stubberne - Henrik og Helle Stub

Lektorer i astronomi, fysik og matematik

Henrik og Helle Stub

Vi er begge uddannet på Københavns Universitet i astronomi, fysik og matematik.

Vi er erfarne gymnasielærere med mange år som undervisere på Middelfart og senere Nordfyns Gymnasium.

I snart 50 år har vi desuden beskæftiget os med at formidle astronomi og rumfart gennem radio, fjernsyn, bøger og foredrag og kurser - herunder på Folkeuniversitetet.

Desuden har vi været freelance-medarbejdere på Illustreret Videnskab i perioden 1984-2012.

Vi har modtaget Tycho Brahe medaljen i 2008 fra Tycho Brahe Planetarium i København og 'European Science Writers Award' i 2014.

Vi afholder med mellemrum folkeuniversitetskurser i astronomi og rumfart, bl.a. baseret på vor bog 'Det levende Univers'.

Hvorfor er der sorte huller i galaksernes centre?

Den fjerde artikel i serien '10 astronomiske mysterier' afsøger, om der er en årsagssammenhæng mellem sorte huller og galakser – og hvilken der i så fald kom først.

kvasar quasar stjernelignende objekt sort hul galakse mælkevejen NASA ESA ESO

Det hele startede, da astronomerne opdagede de såkaldte kvasarer - stjernelignende objekter, der udsender voldsom stråling. Det fortæller Helle og Henrik Stub, Videnskab.dks faste rumskribenter, der kan ses i nederste højre hjørne. (Illustration: ESO/M. Kornmesser)

Annonce:

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts