En af de sidste dinosaurer, som levede i Afrika inden artens udryddelse for 66 millioner år siden, er blevet opdaget i en fosfatmine i det nordlige Marokko. Det skriver newscientist.com.
Forskerne bag opdagelsen opfatter det som at vinde i lotteriet, da den nye art - kaldet 'Chenanisaurus barbaricus' - er meget sjælden. Den tilhører gruppen af abelisaurer og er en mindre version af den nordamerikanske T. rex.
Sidste år studerede lektor Nick Longrich fra University of Bath, England, et sjældent stykke kæbeknogle, som blev opdaget i minerne i Nordmarokko. I samarbejde med internationale kollegaer karakteriserede han det som tilhørende en abelisaurs, der var et tobenet rovdyr ligesom T.rex og andre tyrannosaurer, men med en kortere snude og kortere armere.
Mens tyrannosaurerne dominerede Nordamerika og Asien, var abelisaurerne de primære rovdyr i slutniningen af Kridttiden i Afrika, Sydamerika, Indien og Europa.
»Fundet var usædvanligt, fordi det er gjort i klipper fra havet - det er lidt som at kigge efter hvalfossiler og så finde et løvefossil. Vi har nærmest ingen dinosaurfossiler fra denne tidsperiode i Marokko - det er måske endda den første dinosaur udpeget fra slutningen af Kridttiden i Afrika. Det er også en af de sidste dinosaurer i Afrika før masseudryddelsen,« siger han ifølge newscientist.com.
Tanden fra det nyopdagede dinosaurfossil var slidt, som om den havde bidt i knogler. Det antyder, at Chenanisaurus barbaricus var et rovdyr ligesom T.rex.
































