Elbilen har ofte været et symbol på den grønne omstilling. Men nu viser det sig, at det grønne aftryk har en skyggeside.
For mere end en tredjedel af de store menneskeaber (Hominidae) i Afrika, det vil sige cirka 180.000 aber, er nu truede af den stigende efterspørgsel på de mineraler, der bruges til grøn teknologi, såsom elbiler.
Afrika er hjem for en sjettedel af verdens resterende skove, hvor man også finder de fire abearter: chimpanser, bonoboer og to gorillaarter.
Samtidig er Afrika et attraktivt sted for minevirksomheder at udvinde råvarer, da halvdelen af verdens reserver af kobolt og mangan findes i Afrika.
I et nyt studie, udgivet i tidsskriftet Science Advances, kortlagde forskere fra Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg i Tyskland områder med overlap mellem planlagte mineområder og abebestande.
Det er blandt andet støjforurening, tab af levesteder og sygdom, der kan påvirke aberne.
De største overlap fandt forskerne i de vestafrikanske lande Liberia, Sierra Leone, Mali og Guinea. I sidstnævnte land kan 83 procent af abebestanden blive påvirket af minedrift, viser studiet.
Derfor mener forskerne, at virksomhederne bør stoppe minedrift i de områder og i stedet fokusere på at genanvende metaller til grøn teknologi.
»Vi bliver ganske enkelt nødt til at forbruge mere bæredygtigt. Så vil det være muligt at lade bare nogle af de områder, som er meget vigtige for aberne, være intakte,« siger biolog Jessica Junker, der er seniorforsker ved NGO’en Re:Wild og hovedforfatter til studiet.
tmmk






























