Københavns Universitet indgik sidste efterår en aftale med interesseorganisationen Landbrug & Fødevarers vidensorganisation SEGES.
Aftalen, der er indgået mellem SEGES og Institut for Fødevare- og Ressourceøkonomi, indebærer en undersøgelse af vandmiljøkravenes økonomiske konsekvenser for landbruget.
»Universitetet er ikke et konsulentfirma, og forskere skal arbejde ud fra god videnskabelig praksis. Hvis forskerne i det her projekt finder ud af noget interessant, de gerne vil forske videre i, så kan de ikke nødvendigvis gøre det med den her kontrakt,« siger Morten Rosenmeier, der også er formand for Udvalget til Beskyttelse af Videnskabeligt Arbejde under Akademikerne, til Information.
»Det er i modstrid med helt grundlæggende videnskabsetiske principper, at universitetsforskere forpligtiger sig til udelukkende at varetage en ekstern parts interesser,« siger Heine Andersen til Information.
Den ansvarlige institutleder, Bo Jellesmark Thorsen, vurderer ifølge Information, at »universitetet har fuld lovlig ret« til at indgå den type aftale.
mdm