Om forfatteren

Anne Ringgaard

Journalist

Anne Ringgaard

Jeg har skrevet om lidt af hvert for Videnskab.dk siden 2012.
Derudover har jeg været skrivende journalist på dagbladet Politiken, fagbladet Dagens Medicin, en lokalavis i Roskilde, og jeg har været en tur omkring Experimentariums nu hedengangne nyhedsafdeling.
Jeg er uddannet på Roskilde Universitet med en bachelor i kulturstudier og en kandidatgrad i journalistik.

Her er de mest sandsynlige forklaringer på HPV-vaccinens 'bivirkninger'

Forskere ved ikke, hvordan de skal udrede eller behandle syge piger, som har fået HPV-vaccinen. Nogle er ret sikre på, at pigernes fysiske symptomer kan være psykologisk betingede. Andre leder efter fysiologiske årsager.

Nogle af de 500.000 danske piger, der er blevet vaccineret mod livmoderhalskræft, har symptomer som ekstrem træthed, hovedpine, smerter i kroppen, svimmelhed og koncentrationsbesvær. De tror selv, at symptomerne er bivirkninger af vaccinen. Forskerne er uenige om, hvad der kan være på spil. (Foto: Colourbox)

Annonce: