Om forfatteren

Ida Eriksen

Journalist

Ida Eriksen

Journalist fra Roskilde Universitet. Jeg er optaget af at formidle på en nuanceret og legende måde - uanset om det er om børn, biller eller ballade i samfundet.

Johanne Uhrenholt Kusnitzoff

Journalist

Jeg er biologinørden. Jeg holder af al videnskab, men foretrækker at skrive om planter, celler, sære dyr, økosystemer, miljø og i virkeligheden alt, hvad der er levende og gerne lidt mærkeligt.
Jeg er journalistpraktikant, og er i gang med at uddanne mig til fuldblods videnskabsjournalist på Roskilde Universitet. Der har jeg to sideløbende fag, så samtidig med Journalistikken studerer jeg også Miljøbiologi, og har derfor tilbragt en del tid iført waders i diverse danske vandløb.
Det har givet et glimrende indblik i forskningens verden, og især lysten til at dele alt det sjove med Videnskab.dk's læsere. 
 
 
 
 

Farlige stoffer i omløb: Kemifirmaer gambler med dit helbred

Kemifirmaer skal selv dokumentere, at deres kemikalier ikke er sundheds- og miljøskadelige. Men i størstedelen af firmaernes registreringer af stoffer mangler der vigtig data, og derfor kan vi være udsat for farlige stoffer, uden at nogen ved det.

maling hormonforstyrrende stoffer potentiel fare

Selvom kemi-virksomhederne siger, det ikke er med vilje, kan deres manglende informationer om sundhedsfaren ved egne produkter få konsekvenser for befolkningen, lyder det fra EU-instans. (Foto: Shutterstock.com) 

Annonce: