To rapporter peger på, at antisemitisme stadig er meget udbredt i Europa og Norden. Der mangler forskning på området. Det skriver DIIS på deres hjemmeside.
Det europæiske menneskerettighedsagentur, FRA, udgav i juni 2012 en arbejdsrapport om antisemitisme i Europa igennem de sidste ti år. Rapporten, der er baseret på de enkelte EU-landes indberetning om racistiske overfald på jøder, konkluderede overordnet, at der fortsat eksisterer antisemitisme i Europa, og at denne i væsentlig grad hænger sammen med en negativ attitude over for Israel som følge af konflikten i Mellemøsten.
Tilsvarende kom det norske Senter for studier av Holocaust og livssynsminoriteter i maj 2012 med en rapport om den norske befolknings holdning til jøder og andre minoriteter, der ligeledes pegede på en ikke så udbredt, men dog eksisterende negativ attitude over for jøder generelt.
De to nævnte rapporter giver sammen med hændelsen i Toulouse i marts, hvor en lærer og tre elever fra en jødisk skole blev dræbt ved skud på åben gade, plus en tilsvarende hændelse i Lyon i juni anledning til nye overvejelser omkring, hvad der ligger bag de fortsatte racistiske overgreb på jøder i Europa. I DR's Religionsrapport P1 giver seniorforsker Cecilie Felicia Stokholm Banke fra DIIS sin forklaring på det.
Læs også: Holocaust benægtes for sjov































