Om forfatteren

Asbjørn Mølgaard Sørensen

Journalist

Jeg er uddannet journalist ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole i år 2015, hvor jeg vandt E.N. Ritzaus mindelegat for min bachelor om vaccinationsmodstand. Jeg har derudover taget en bachelor i filosofi ved Københavns Universitet.Jeg er tidligere praktikant på Videnskab.dk, og jeg har derfor været i huset mere eller mindre siden 2013 - lige med undtagelse af seks mellemliggende måneder som praktikant hos Røde Kors. I den tid kommer man vidt omkring på Videnskab.dk, og mit stofområde favner derfor bredt - alt fra kunstig intelligens til hulemalerier bliver dækket.
Jeg er desuden medvært for hjernepodcasten Brainstorm - en podcast støttet af Lundbeckfonden.I løbet af min tid hos Videnskab.dk har jeg også stået for styringen af vores kanaler på de sociale medier. Deruodver har jeg tidligere hjulpet med at redigere og sende artikler til vores partnere.

Mælkevejens hurtigste stjerne er på flugt fra galaksen

Forskere har opdaget Mælkevejens hurtigste stjerne, og den er på vej ud af vores galakse i fuld fart.

Annonce:

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts