KORT NYT FRA UDLANDET
Nye forskningsresultater fra Lesesenteret ved Universitetet i Stavanger viser, at pigers motorik er bedre end drenges. Det skriver forskning.no.
Det er forsker Elin Reikerås og professor Thomas Moser, der har set nærmere på små børns motoriske færdigheder, som en del af Stavangerprosjektet – Det lærende barnet.
I undersøgelsen blev over 1000 børns motorik observeret i en periode på tre måneder. Alle børnene var to og et halvt år gamle, der studiet gik i gang. Efterfølgende blev resultaterne sammenlignet med en lignende engelsk undersøgelse.
Ved hjælp af et observationsskema blev børnenes grov- og finmotoriske færdigheder samt færdigheder i selvhjælp og bevægelse registreret. I skemaet blev der skelnet mellem fire færdighedsniveauer:
- Kan
- Kan næsten
- Kan ikke, men på vej til at kunne
- Kan ikke
»Det tegner et mere nuanceret af billede af børnenes færdigheder og giver dermed også et bedre grundlag for at vurdere børns udvikling over tid på en troværdig måde,« fortæller Thomas Moser.
De norske børn klarer sig bedre end de engelske
Undersøgelsen viste, at pigerne klarede sig bedst, når det kom til færdigheder inden for selvhjælp og bevægelse. Også finmotorikken stod i pigernes favør. Inden for grovmotorikken, som man fx bruger cykling og løb til, var der ingen forskel.
I den engelske undersøgelse var fremgangsmåden den samme som den norske, dog var de engelske børn tre og et halvt år gamle.
»Derfor er det vældig interessant, at når det kommer til grovmotoriske færdigheder, så er de yngre norske børn på fuldt højde med de britiske, der er lidt ældre,« siger Elin Reikerås.
Arbejdet med Stavangerprosjektet fortsætter til 2018. Næste skridt er at undersøge sammenhængen mellem det motoriske færdighedsniveau og den sociale, matematiske og sproglige udvikling.
Læs også:
Børnehavebørn er klogere end studerende
Børn skal lege sig klogere i skolen
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.