KORT NYT FRA UDLANDET:
Pandaer bruger op til 15 timer om dagen på at æde bambus. Men bambus er ikke det eneste de sort hvide pels-bjørne er vilde med. Et nyt studie viser, at pandaerne også har en sød tand, skriver LiveScience.
»Pandaer elsker sukker,« siger lederen af forskningsprojektet Danielle Reed i en pressemeddelelse. Danielle Reed er adfærdsgenetiker ved Monell Chemical Senses Center in Philadelphia.
Hun satte sig for at undersøge, om stoffer der smager sødt i et menneskes mund også gav pandaer den samme nydelse. Pandaer er nemlig i familie med kattedyr. Og kattedyr har som et led i deres udvikling mistede deres evne til at smage søde sager.
For at finde ud af, om pandaer kunne li sukker, gav forskerne i seks måneder otte pandaer valget mellem vand og sukkervand (vand med naturlige sukkerstoffer som fruktose, glukose, sakkarose etc.) Og pandaerne foretrak altså den søde drik.
Læs også:
Kunstig råmælk vil kunne redde pandaungers liv
Åhhh, hvor er den nuttet…Hvorfor er dyreunger så søde?
Se en panda stå på hænder, mens den tisser
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ibp