Med det ene øje lukket og det andet opmærksomt stirrende gennem kameralinsen, har zoolog og dyrefotograf Mogens Trolle fået øjenkontakt med Afrikas vilde dyr.
Det er der kommet 65 portrætter ud af, hvoraf en del er vist i galleriet herover. Billederne er blevet til i løbet af 2013, hvor Mogens Trolle rejste gennem Sydafrika, Namibia og Botswana.
Hele 65.000 billeder kom der ud af de mange timer brugt på at vente, indstille kameraet og trille rundt på støvede sandveje.
Magiske øjeblikke fanget med kamera
»Ligesom mennesker har vilde dyr en privatsfære, men engang imellem får man lov til at komme helt tæt på. Er man heldig, får man oven i købet øjenkontakt. Det er disse for mig magiske øjeblikke, hvor man får et glimt af dyrenes "personlighed", jeg forsøger at fange i mine billeder,« siger Mogens Trolle i en pressemeddelelse.
Mogens Trolle er til daglig zoolog ved Statens Naturhistoriske Museum, men i hele 2013 var han udstationeret i det sydafrikanske.
Denne leopard og dens intense blodskudte øjne er fanget i Moremi Game Reserve, Botswana, på kanten af Okavango-deltaet. »På et tidspunkt kom den slentrende over og lagde sig i skyggen blot fire meter fra, hvor jeg sad med kameraet stikkende ud af det åbne vindue,« siger Mogens Trolle. (Foto: Mogens Trolle)
Disse surikater er fotograferet midt i deres morgenritual, hvor de popper op af deres huller og solbader. Surikater er normalt sky, men denne koloni er over et halvt år blevet tilvænnet menneskeligt besøg. Sted: Klein Karoo, Sydafrika. (Foto: Mogens Trolle)
En kæmpe hvid haj flyver op fra dybet i jagten på et tunfiskehoved ud for Gansbaai i Sydafrika. I dette område er dykning i bur en stor turistattraktion, så turister kan komme helt tæt på de op til 4-5 meter lange bæster. (Foto: Mogens Trolle)
Namibørkenen er domineret af op til flere hundrede meter høje orange sandklitter. Her overlever kun de allermest ørkentilpassede dyr såsom oryxen, som kan ses her. De lever af tørre ørkenplanter og helt uden drikkevand, men får vædetilskud ved at spise om natten, hvor planterne er dækket af dug. (Foto: Mogens Trolle)
I Botswanas afsidesliggende Savuti-sump lever nogle exceptionelt store løveflokke, der har specialiseret sig i at jage enlige, halvvoksne hanelefanter op til et par tons tunge. Her har en flok netop nedlagt en ung hanelefant. (Foto: Mogens Trolle)
Denne han var ualmindeligt portrætvillig for en steenbok. Mens han gik og nippede blade, kom han tættere og tættere på og stoppede til sidst op fuldstændig afslappet og lod sig forevige. Sted: Kruger National Park, Sydafrika. (Foto: Mogens Trolle)
En enorm sortmanket løvehan er knipset på kort afstand med solopgangens lys i begge øjne. Sted: Kgalagadi Transfrontier Park, Sydafrika. (Foto: Mogens Trolle)
Her hilser to zebraer på hinanden i al venskabelighed i Etosha National Park i Namibia. En stor del af deres kontakt er dog temmelig ublid med gnubben, skubben, bidden og lossen. (Foto: Mogens Trolle)
En sydlig rethval har her midlertidigt adopteret en ekstra unge, hvilket er meget atypisk adfærd, da de typisk kun kan producere mælk nok til en unge. Sted: Walker Bay, Sydafrika. (Foto: Mogens Trolle)
En gnu sparker støv op i solnedgangen over Kalahari-ørkenen i Sydafrika. (Foto: Mogens Trolle)
1
/
10