Kort nyt

Kort nyt

Med 'Kort nyt' får du overblik over nyheder fra forskningens verden. De mest interessante begivenheder og fund - kort fortalt.

Videnskab.dk's redaktion udvælger og resumerer det mest spændende, andre troværdige medier og forskningsinstitutioner har bragt.

Husk dog vores guide til kritisk læsning af nyheder om forskning og især rådet om, at et enkelt, nyt forskningsresultat aldrig kan rumme den endegyldige sandhed.

Det er derfor en god idé at holde sig for øje, hvad anden forskning på området viser, og vi henviser altid til den oprindelige kilde, så du kan dykke yderligere ned i detaljer og forbehold.

Finger-fossil afslører: Kom mennesket til Europa og Asien før antaget?

Annonce:

Længe har arkæologer troet, at mennesket bevægede sig ud af Afrika for cirka 60.000 år siden, men flere nye fund tyder på, at vi skal noget længere tilbage i historien.

Det skriver The Guardian.

For nyligt er der nemlig blandt andet blevet fundet en 180.000 år gammel kæbe i Israel og 350.000 år gamle stenredskaber i Indien, og nu har man i Saudi-Arabien opdaget et fossil af en menneskefinger , der er 90.000 år gammel.

Finger-fossilet set fra forskellige vinkler. (Foto: Ian Cartwright/den videnskabelige artikel)

Altså, noget ældre end de 60.000 år, man hidtil har arbejdet med.

Samtidig tyder fundet af fingeren på, at mennesket bevægede sig længere væk tidligere og altså ikke bare flyttede sig til områder, der var lige på grænsen til Afrika.

»Dette fund, sammenholdt med andre fund fra de seneste par år, antyder, at moderne mennesker, Homo sapiens, bevægede sig ud af Afrika ad flere omgange ved mange lejligheder gennem de seneste cirka 100.000 år,« siger Michael Petraglia, der er professor ved Max Planck Institute for the Science og Human History og medforfatter på studiet, til The Guardian.

Fundet er fra midt i ørkenen, og det tyder også på, at mennesket ikke kun bevægede sig langs kysten, men også tog andre ruter ud i verden.

Annonce:

Studiet er publiceret i Nature Ecology & Evolution.

sj