Om forfatteren

Frederik Appel Olsen

Postdoc, Center for Applied Ecological Thinking, Københavns Universitet

Jeg skriver min ph.d.-afhandling om videnskabsretorik og videnskabelig etos med et særligt fokus på klimavidenskab og forskeraktivisme med lektor Kristine Marie Berg som vejleder.
Forud for min ansættelse på Institut for Kommunikation har jeg arbejdet med videnskabsformidling på DTU og Videnskab.dk. Mine forskningsmæssige interesser strækker sig bredt, og ud over videnskabsretorik beskæftiger jeg mig også med retorisk skrivning og politisk retorik og debat.

Forskerne Formidler

Forskerne Formidler

Videnskab.dk udgiver både artikler skrevet af journalister og forskere. Når forskere står bag, er artiklerne mærket op som 'Forskerne Formidler'.

Er du forsker, og vil du gerne formidle populært til den brede befolkning, kan du også blive skribent.

Forskerartikler bliver udgivet takket være økonomisk støtte fra: Lundbeckfonden, Novo Nordisk Fonden, TrygFonden, LEO Fondet og Augustinus Fonden.

Videnskab.dk's redaktion prioriterer indholdet og styrer de redaktionelle processer uafhængigt af fondene.

Videnskabsfolk går igen på gaden i USA. Denne gang er det alvor

Ligesom første gang Trump blev præsident, var der i sidste uge videnskabsdemonstrationer i USA. Men hvor er bevægelsen på vej hen?

Forskere demonstrerede over hele USA den 7. marts 2025. - her i Washington D.C. (Foto: Shutterstock)

Annonce: