Om forfatteren

Mikkel Wallentin

lektor, Institut for Kommunikation og Kultur

Forskerne formidler

Forskerne formidler

Videnskab.dk udgiver både artikler skrevet af journalister og forskere. Når forskere står bag, er artiklerne mærket op som ’Forskerne formidler’. Forskerartikler bliver udgivet takket være støtte fra vores partnere: Lundbeckfonden, Aalborg Universitet, Roskilde Universitet og Syddansk Universitet og Region Hovedstaden. Videnskab.dk's redaktion prioriterer indholdet og styrer de redaktionelle processer, uafhængigt af partnerne.

Vi udvikler os med sproget

TÆNKEPAUSER: Sprog er livsvigtigt i hverdagen og for mennesket som art. Udviklingen af sprogevnen har gjort, at vi har overlevet. Men sproget udvikler sig også selv. Døgenigt forsvinder, selfiestang opstår. Sprog er ligesom levende væsner: De tilpasser sig, eller også uddør de.

Sprog er ikke bare livsvigtigt i hverdagen. Det har det også været for vores udvikling som mennesker. Og sproget udvikler sig hele tiden. Men vidste du, at der i Danmark er otte sprog, som er naturligt hjemmehørende?
Annonce:

\ Fra arkivet

Det bedste fra arkivet

Gå på opdagelse i mere end 35.000 artikler.

Søg i arkivet

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts