Vores læser Jette Cyron vil vide, hvorfor det netop er salt, der bruges mod is på vejene, og ikke for eksempel sukker eller et andet stof.
Er det, fordi det kun er salt, der kan smelte isen, skriver hun til Spørg Videnskaben.
Det korte svar er, at vejsalt - natriumklorid - benyttes, fordi det er billigt. Det er nemlig ingen naturlov, at man skal bruge salt på vejene, når frosten bider.
Man kan i princippet bruge alle mulige materialer, der lader sig opløse i vand - inklusive sukker.
Sukker er dyrt
Hvor et kilo vejsalt kan fås for få kroner i butikkerne, skal man dog af med noget mere for et kilo sukker, som typisk koster det tidobbelte per kilo i supermarkedet.
Så det er måske ikke så underligt, at man foretrækker at bruge salt.
»Men man bruger faktisk mange forskellige stoffer i glatførebekæmpelsen,« fortæller Lars Bo Pedersen, der er forhenværende seniorforsker på Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet og i dag chefkonsulent ved Danske Juletræer.
\ Har du et spørgsmål til videnskaben?

Med vores brevkasse Spørg Videnskaben kan du stille spørgsmål til forskerne om alt fra prutter og sjove bynavne til kvantecomputere og livets oprindelse.
Vi vælger de bedste spørgsmål og kvitterer med en Videnskab.dk-T-shirt.
Du kan spørge om alt – men vi elsker især de lidt skøre spørgsmål, der er opstået på baggrund af en nysgerrig undren.
Send dit spørgsmål via mail til sv@videnskab.dk eller via kontaktformularen på Spørg Videnskaben-siden.
Han har blandt andet forsket i, hvad vejsalt betyder for træerne langs vejen.
»Når der anvendes natriumklorid i så stort et omfang, skyldes det, at stoffet er billigt, at det har nogle fornuftige smelteegenskaber, og at det er praktisk at anvende.«

Mange stoffer kan bruges
Vandets frysepunkt sænkes dog, lige meget hvilket stof det blandes med.
Man kan altså derfor også bruge andre stoffer, for eksempel:
- Urea (også kaldet urinstof eller carbamid - et farveløst og lugtfrit stof, der kan dannes ud fra ammoniak og carbondioxid)
- Kalciummagnesiumacetat (en organisk forbindelse)
- Kalciumklorid (calcium-
saltet af saltsyre) - Og ikke mindst den miljøvenlige forbindelse kaliumformiat, som Videnskab.dk har skrevet om i artiklen Københavns træer skal reddes af nyt vejsalt
Andre lande eksperimenterer med brug af sukker
»Mig bekendt er der også lavet forsøg med sukkerlage i Sverige,« beretter Lars Bo Pedersen.
Og ganske rigtigt: I Sverige har man forsøgt sig med en blanding af salt og sukker. Blandingen er mere skånsom overfor både biler og miljøet end rent vejsalt.
Dertil kommer, at der forskellige steder i USA og Canada eksperimenteres med en blanding af et udtræk af sukkerroer og saltvand til glatførebekæmpelse. Så måske vi i fremtiden kan slippe for at sprede salt.
Vi takker for spørgsmålet og sender en iskold t-shirt til Jette Cyron. Og vi prøver gerne at finde flere videnskabelige svar på spørgsmål til Spørg Videnskaben, så skriv til sv@videnskab.dk, hvis der er noget, du går og undrer dig over.



































