BigPicture Natural World Photography Competition er netop løbet af stablen, og juryen har fundet vinderne af fotokonkurrencen.
Du kan se vinderbillederne i artiklen her.
Turen går både til insekternes verden, et besøg under vandets overflade, på en bjergtop og nordpå, hvor de farlige isbjørne lurer.

På kanten
Ved en stejl klippeskrænt i det etiopiske højland søger geladaerne (Theropithecus gelada) sikkerhed om natten. På de stejle skråninger kan de forsvare sig mod hyæner, leoparder og andre rovdyr.
Et kraftigt tordenvejr nærmer sig, mens geladaernes fremtid samtidig påvirkes af konflikter og politisk ustabilitet, som vanskeliggør forskning og naturbeskyttelse.

Vejens forældreløse
I Brasiliens Cerrado og Pantanal lever det store myresluger (Myrmecophaga tridactyla), der holder bestande af myrer og termitter i balance.
Men opsplittede levesteder tvinger dyrene ud på vejene, hvor de risikerer at blive påkørt. På billedet trænes en rehabiliteret myresluger efter aftenfodringen, inden den blev genudsat i naturen sidste efterår.

Insektkunst
Under en gadelampe i det nordlige Australien samles tusindvis af insekter i nattens mørke.
Med lange eksponeringer bliver deres ellers usynlige bevægelser til lysende spor, fra mølgenes fine buer til græshoppernes markante streger.
Fotografiet viser en skjult verden af liv og samtidig, hvad der er på spil, når insektbestandene verden over er i tilbagegang.

Illusionens hule
Ved første blik ligner det, at fotografen står inden i en usædvanlig hule med et træ udenfor.
Men vendes billedet på hovedet, forsvinder illusionen.
For det, der lignede en hule, er i virkeligheden det farverige landskab omkring Río Tinto i Huelva i det sydlige Spanien.
De intense farver skyldes floden, hvis mineralrige vand har skabt et næsten surrealistisk landskab.

Æggeklumpen
I en grumset dam i Californien lægger en halepadde (Taricha torosa) – også kendt som californisk salamander – sine æg under vandet.
For at holde sig fast griber den om det, der er nærmest, og her er det så en allerede lagt æggeklump.
Det er kun anden gang, fotografen har set en salamander gøre det. Den hævede position giver samtidig et sjældent indblik i salamandernes skjulte verden under vandoverfladen.

Født i stilhed
To unge storhornugler (Bubo bubo) viser to forskellige sider.
Den ene skriger efter mad med åbent næb, mens den anden sidder tilbagetrukket med halvlukkede øjne.
Trods deres bløde dun tegner de karakteristiske træk allerede konturerne af de voksne rovfugle, de skal blive til, når de en dag bliver store nok til at jage.

Sælens sidste blik
På isen nord for Svalbard kommer en isbjørn (Ursus maritimus) helt tæt på et åndehul i isen.
Et kamera placeret under hullet fanger øjeblikket, hvor bjørnen stikker hovedet gennem den tynde is og ser direkte ind i linsen.
Set fra sælens perspektiv.
Efter mødet lægger bjørnen sig til at sove, mens kameraet må vente yderligere ni timer, før det kan hentes.
































