Om forfatteren

Anne Ringgaard

Journalist

Anne Ringgaard

Jeg har skrevet om lidt af hvert for Videnskab.dk siden 2012.
Derudover har jeg været skrivende journalist på dagbladet Politiken, fagbladet Dagens Medicin, en lokalavis i Roskilde, og jeg har været en tur omkring Experimentariums nu hedengangne nyhedsafdeling.
Jeg er uddannet på Roskilde Universitet med en bachelor i kulturstudier og en kandidatgrad i journalistik.

Spontane aborter øger risikoen for alvorlige blodpropper

Hvis en kvinde aborterer ufrivilligt eller føder et dødt barn, er der øget risiko for, at årerne omkring hendes hjerte, hjerne eller nyre stopper til, viser ny dansk undersøgelse. Men gå ikke i panik, siger forskeren bag.

For de fleste kvinder er det en lykkelig begivenhed at være gravid, men nogle er så uheldige, at de mister fostret eller føder et dødt barn. Disse kvinder har øget risiko for at få åreforkalkning senere i livet. (Foto: Colourbox)

Annonce: