Om forfatteren

Gunver Lystbæk Vestergård

Ph.d. i videnskabskommunikation

Cand.public fra Aarhus Universitet i 2010 med en bachelor i medievidenskab og videnskabsstudier.
Jeg er erhvervsPhD i videnskabsjournalistik ved Experimentarium og Center for Videnskabsstudier, Aarhus Universitet.
Jeg har som journalist skrevet for bl.a. Weekendavisen, Illustreret Videnskab, Jyllandsposten, Århus Stiftstidende og Videnskab.dk.
 
 

Mænd sveder bedre end kvinder

Utrænede kvinder er de dårligste til at svede, mens trænede mænd scorer topkarakter, viser ny japansk undersøgelse.

Det er pigerne efter drengene i svedkonkurrencen. Til gengæld er forskere i tvivl om, hvorvidt kvinder er bedre til at slippe af med varmen på andre måder for eksempel gennem huden. (Foto: Colourbox)

Annonce:

\ Fra arkivet

Det bedste fra arkivet

Gå på opdagelse i mere end 35.000 artikler.

Søg i arkivet

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts