Ja, du læste overskriften rigtigt, og nej, det er ikke en joke.
Forskere fra Cornell University i USA har rent faktisk bygget VR-briller til laboratoriemus – briller, som de har døbt MouseGoggles.
Og ud fra musenes reaktioner på de virtuelle verdener ser det ud til, at brillerne er en foreløbig succes.
Det skriver universitetsmediet Cornell Chronicles.
Brillerne fungerer på den måde, at musenes hoveder bliver låst fast i brillerne, og så kan de ellers bevæge sig rundt på en kugle (du kan se, hvordan det fungerer i videoen nederst på siden).
Men hvis du sidder og forestiller dig, at de nuttede mus får lov til at hygge sig i magiske og eventyrlige virtuelle verdener, bliver du desværre skuffet.
Forskerne mener nemlig, at den mest effektive måde at teste de fastlåste gnaveres reaktioner på er at skræmme dem.
De er derfor blevet placeret i en virtuel verden, hvor en mørk skygge farer imod dem.
»Næsten hver eneste mus springer, første gang de ser den (skyggen, red.) med brillerne på. De har en kæmpe forskrækkelsesreaktion. Det ser virkelig ud til, at de tror, at de bliver angrebet af et truende rovdyr,« siger postdoc Matthew Isaacson, der er en af forfatterne på det nye VR-mussestudie, til Cornell Chronicles.
Der er dog en mening med galskaben, forsikrer forskerne. De håber nemlig, at man ved at scanne musenes hjerner, mens de reagerer på den virtuelle stimulering, på sigt kan forbedre forskning i sygdomme som Alzheimers.


































