Efter en mørk vinter er det pragtfuldt, når Solen for alvor begynder at vise sig.
Men med solskin kommer også faren for solskoldning, der kan føre til hudkræft.
Vores læser Jan Larsen skriver til os, at han har en udestue og et drivhus, hvor han sidder og slikker sol i det tidlige forår.
Men han er begyndt at spekulere på, om Solens farlige UV-stråler bliver standset af bygningernes vinduer.
»Kan UV-strålerne, som gør os røde, slippe igennem glasset? Eller gør glasset bare, at vi kan tåle lidt mere sol end dem, der går udenfor i det fri?« spørger Jan Larsen.
Vær påpasselig, men ikke bange
Den største viden indenfor solskoldning i Danmark findes hos Kræftens Bekæmpelses såkaldte solgruppe.
Den både forsker i og informerer om sammenhængen mellem sol og hudkræft.
Projektchef Anja Philip mener, at man skal være påpasselig – men ikke bange.
»I forhold til forebyggelse af kræft, mener jeg ikke, at der er den store risiko ved at nyde solen i et drivhus her i landet.«
»Men det kommer selvfølgelig an på, hvor meget man sidder der,« siger Anja Philip.
Der findes tre slags UV-stråling
Hun fortæller, at noget af UV-stålingen nemlig godt kan slippe igennem glasset. Den såkaldte UV-A-stråling.
Der findes tre slags UV-stråler:
- UV-A-stråling gør dig brun, og den ælder huden, så du får rynker. Samtidig kan den give dig almindelig hudkræft.
- UV-B-ståling bliver standset af vinduesglas. Det er den farligste form for UV-stråler. UV-B-ståler giver solskoldninger og forårsager den aggressive modermærkekræft.
- UV-C-stråling bliver heldigvis stoppet af ozonlaget, når den er på vej mod jorden. Gjorde den ikke det, ville en del liv på Jorden dø, fordi det ikke kan tåle den type stråling.
\ Læs mere
Meget UV-A-stråling kan give kræft
Den farligste UV-stråling (UV-B) bliver altså standset af almindelige ruder. Men vi skal alligevel være påpasselige.
»Vi kan tåle en vis mængde UV-A-stråling i løbet af vores liv. Så hvis man har job udendørs eller slikker meget sol, skal man holde lidt igen,« siger Anja Philip.
»Pensionister, der sætter sig i drivhuset hver dag, skal nok trappe ned eller finde skygge, når solen er skarpest.«
»Altså, for eksempel tage en hat på eller søge under træer eller solsejl,« siger Anja Philip.
Vi takker hende for det fine svar. Og vi takker Jan Larsen, fordi han tænkte på Spørg Videnskaben, da en undren meldte sig. Vi sender ham en Videnskab.dk-T-shirt, han kan iføre sig, når han sidder i sin udestue.
Du kan også sende dit spørgsmål til sv@videnskab.dk – så kan det være, vi kaster os over at finde svar.