KORT NYT FRA UDLANDET
Snegleforskere bruger nu et opsigtsvækkende instrument, så de både kan tage DNA-prøver fra snegle og bevare deres huse. Nemlig mikrobølgeovne. Det skriver tidsskriftet Molecular Ecology Resources.
Før det nye instrument blev taget i brug, havde forskerne problemer med skaffe DNA fra de snegle, de studerede. For hver gang de plumpede en snegl ned i den sprit, som skulle opløse den, så de kunne ekstrahere DNA, trak dyret sig ind i sit sneglehus.
Det var heller ikke muligt at smadre huset for på den måde at komme til den bløde krop – for huset skulle være helt, hvis sneglen skulle artsbestemmes.
Men efter få sekunder i en mikroovn slipper snegle taget i sneglehuset. Så er det let at trække den ud og lægge den i sprit – og sneglehuset er stadig intakt. Det er så stor en opdagelse, at den er blevet beskrevet i sin egen videnskabelige artikel.
Læs også:
Snegle boller til højre og venstre
Vinbjergsnegle finder hjem for vinteren
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ne