KORT NYR FRA UDLANDET:
Smerter i den nederste del af ryggen kan skyldes ligheder med chimpanser. Folk som har rygproblemer, har nemlig ofte større ligheder med chimpanser, end folk, som ikke har rygproblemer. Det skriver BBC.
Skotske, canadiske og islandske forskere har studeret chimpanser, orangutanger og gamle menneskeskeletter for at kortlægge sammenhængen mellem ryggens form, det at gå oprejst og ryggens helbred. Studiet er publiceret i tidsskriftet BMC Evolutionary Biology.
»Vores forskning viser, at ryghvirvlerne hos mennesker med rygproblemer minder mere om ryghvirvlerne hos chimpanser, end de minder om ryghvirvler hos raske mennesker,« siger professor Mark Collard fra University of Aberdeen og Simon Fraser University i Canada.
Evolutionen er ikke fejlfri, mener forskerne. Derfor kan der være forskel på, hvor godt udrustede vi er til at gå oprejst.
Forskerne mener, at deres resultater kan bidrage til, at man for fremtiden bedre kan forudsige, om en patient vil få rygsmerter senere i livet.
Læs også:
Forskning: Paracetamol hjælper ikke mod rygsmerter
Sex bagfra er bedst for mænd med ondt i ryggen
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
mft