Om forfatteren

Silas Mortensen

Journalist

Jeg har en bachelor i litteraturvidenskab fra Københavns Universitet og en kandidatuddannelse i journalistik fra Syddansk Universitet.

Jeg var praktikant på Videnskab.dk i 2009, derefter redaktionen som studentermedarbejder, og nu er jeg freelancejournalist.

Privat er jeg en gennemført nørd og interesserer mig for stort alle slags videnskab, og jeg sætter stor pris på at kunne kombinere mine interesserer med mit arbejde.

Tidligt hashmisbrug kan forstyrre hjernens udvikling

Unge, der ryger for meget hash, har større risiko for hjerneskader end andre unge. Amerikanske forskere påviser sammenhæng mellem massiv hashrygning og skader i teenage-hjernen.

Ifølge et hold amerikanske forskere er der sammenhæng mellem massiv hashrygning i teenageårene, og skader på de dele af hjernen der udvikles i samme periode. (Foto: Colourbox )

Annonce: